آزمایشگاه پاتوبیولوژی
بوعلی سینا
Image is not available
Image is not available

هورمون رشد ( سوماتوتروپين ) بوسيله سوماتوتروفها ترشح مي شود که قسمت عمده اي از ساختمان هيپوفيز قدامي را شامل ميگردد .

هورمون رشد در انسان از يک زنجيره پلي پپتيدي با 191 آمينواسيد به همراه دو پيوند دي سولفيد درون زنجيره اي است .

نيمه عمر هورمون gh در پلاسما 20 الي 30 دقيقه است .

اين هورمون بصورت فوراني يا ضرباني و 4 الي 8 فوران در بدن ترشح ميگردد . زمان ترشح اين هورمون پس از تغذيه و در هنگام ورزش و خواب ميباشد .

هورمون gh در زمان رشد و بلوغ به طور قابل ملاحظه اي افزايش يافته و در دوران بزرگسالي نيز اين افزايش ترشح ادامه مي يابد .

کمبود gh در بدن باعث کوتاهي قد ميشود و افزايش آن نيز باعث غول آسايي مي گردد . نکته مهم اين است که gh بطور مستقيم بر رشد اثر نمي گذارد بلکه با تحريک تشکيل ساير هورمونها عمل مي نمايد . هورمونهاي اصلي متاثر از gh فاکتورهاي رشد شبه انسولين ( igf ) نام دارند و igf-1 مهمترين سوماتومدين در دوران رشد پس از نوزادي است .

نيمه عمر igf-1 در بدن به واسطه وجود پروتئينهاي اتصالي بين 3 الي 18 ساعت ميباشد .

ساختمان igf-1 شبيه به پروانسولين است و از اين جهت شبه انسولين ناميده مي شود .

ترشح igf-1 با سوء تغذيه در بدن کاهش مي يابد .

برخي از آمينواسيدها مانند آرژينين محرکهاي قوي ترشح gh در بدن ميباشند و در مقابل افزايش قند خون باعث مهار ترشح gh ميگردد .

عموماً کمبود gh باعث چاقي در کودکان مي گردد و چربي را در افراد بزرگسال افزايش ميدهد .

تفسیر هورمون رشد (GH)
نحوه آزاد شدن هورمون رشد در بررسي فيزيولوژيکي ، بسيار پيچيده و گمراه کننده است . براي مثال افزايش igf-1 ترشح gh را مهار ميکند ، افزايش قند نيز همين اثر را دارد.

1- آنچه مسلم است محرکهاي آزادي gh در بدن شامل ، گالانين و هيپوگليسمي انسوليني ميباشند که از طريق بتا بلوکرهاي آدرنرژيک عمل ميکنند و اثر تحريکي بر تقويت gh دارند.

2- جالب است بدانيد که بعضي بلوکرهاي آلفا2- آدرنرژيک مانند يوهيمبين باعث کاهش ترشح طبيعي gh ميگردند.

3- بعضي از مهارگرهاي استيل کولين استراز نيز آزادي gh را تسهيل ميکند که ناشي از مهار آزادي سوماتوستاتين است .

4- خواب ، ورزش ، آرژينين و گلوکاگن ترشح gh را افزايش مي دهد ، اما آتروپين يکي از موثرترين بلوکرهاي gh است.

5- مواد آندروژنيک در پسران نا بالغ باعث آزادي gh مي گردد . استروژن نيز غلظت gh را افزايش ميدهد ، اما با وقفه در توليد igf-1 اثر بيولوژيک هورمون را کاهش ميدهد.

6- کمبود acth و tsh نيز باعث کمبود gh ميگردد.

اما بيائيد بدانيم که مازاد طبيعي و يا القايي gh چه تاثيراتي دارد: مازاد gh منجر به يک بيماري به نام آکرومگالي مي گردد.

تفسیر هورمون رشد (GH)

تفسیر هورمون رشد (GH)

تفسیر هورمون رشد (GH)

افراد مبتلا به آکرومگالي اغلب دچار رشد و بزرگي دست و پا ، برآمدگي چانه بزرگي زبان ، پر چين شدن صورت مي شوند . صداي اين افراد خشن و توخالي است . آما آنچه يک بيمار آکرومگالي را آزار مي دهد احساس ضعف ، سستي و خستگي ، افزايش تعريق بعلت افزايش متابوليسم پايه ، خواب آلودگي مفرط ، درد عضلاني و مفصلي ( خصوصاً در ناحيه شانه ها ، کمر و زانو ) و سر درد است.

تقريباً يک سوم بيماران آکرومگالي دچار فشار خون هستند ، افزايش حجم بطن چپ قلب نيز در اکثر بيماران ديده مي شود.

هورمون رشد ( سوماتوتروپين ) بوسيله سوماتوتروفها ترشح مي شود که قسمت عمده اي از ساختمان هيپوفيز قدامي را شامل ميگردد .
هورمون رشد در انسان از يک زنجيره پلي پپتيدي با 191 آمينواسيد به همراه دو پيوند دي سولفيد درون زنجيره اي است .
نيمه عمر هورمون gh در پلاسما 20 الي 30 دقيقه است .
Image is not available
تفسیر هورمون رشد (GH)
آزمایش آنالیز اسپرم معمولاً اولین آزمایشی است که برای بررسی احتمال ناباروری در مردان انجام می‌شود. در آزمایش آنالیز اسپرم، علاوه بر میزان مایع منی تولیدشده توسط مرد، کمیت و کیفیت اسپرم نیز در نمونه‌ی مایع منی بررسی می‌شود. در این مطلب با نحوه‌ی انجام این آزمایش و موارد لزوم انجام آن آشنا خواهید شد.
آمادگی لازم پیش از انجام آزمایشاگر پزشک برای شما آزمایش اسپرم تجویز کرده است باید به آزمایشگاهی که امکان انجام این آزمایش را دارد مراجعه کنید. مایع منی شما در آزمایشگاه جمع‌آوری می‌شود و مورد بررسی قرار می‌گیرد. پیش از مراجعه به آزمایشگاه
Image is not available
آزمایش آنالیز اسپرم و بررسی ناباروری در مردان
آلفافتوپروتین گلیکوبروتینی با 590 اسیدآمینه است که توسط کیسه زرده،سیستم گوارش و کبد جنین ساخته شده و پروتین اصلی دوران جنینی است.از نظر فیزیکی و شیمیایی شبیه آلبومین است.
مفدارAFPدر سرم جنینی در هفته 12 تا 14 حاملگی به حداکثر خود یعنی حدود 3میلی گرم بر میلی لیتر می رسد.از میزانAFPبعداز تولد کاسته شده و در یکسالگی به مقدار بالغین یا حدود 1 نانوگرم برمیلی لیتر می رسد.از اندازه گیریAFP در سرم یا مایع آمونیون خانم حامله به عنوان آزمون غربالی نفص لوله عصبی باز جنینی استفاده می شود.
برای غربال کردن جنین مبتلا معمولا سه تستAFP-HCG-esteriol یا چهار تستAFP-HCG-esteriol-Inhibin برروی سرم
Image is not available
آزمایش آلفا فتو پروتین a-Fetoprotein AFP
عملکرد ابتدایی‌ هورمون پرولاکتین در زنان، کمک به تولید شیر، پس از تولد کودک است. میزان بالای این هورمون در بدن، می تواند منجر به ایجاد تومور غیرسرطانی بر روی غده هیپوفیز شده و سردرد، نقص بینایی، موهای غیرعادی در صورت زنان و اختلال عملکرد جنسی در مردان ایجاد کند.
Image is not available
آزمایش پرولاکتین (Prolactin) چیست؟
 رينيت آلرژيك از بيماري‌هاي با شيوع به نسبت بالا مي‌باشد كه با وجود داشتن ماهيت بي‌خطر مي‌تواند كيفيت زندگي بيمار را به طور جدي متأثر كند و در صورت عدم تشخيص و درمان به موقع، عوارض وخيمي را به همراه داشته باشد. اين مطالعه با هدف تعيين ارزش تشخيصي دو تست آزمايشگاهي تيتر IgE توتال سرم و درصد ائوزينوفيل‌هاي ترشحات بيني، در بيماران با علایم رينيت آلرژيك، طراحي شده است.
اين مطالعه‌ی مقطعي با جهت رو به آينده بر روي 70 نفر بيمار با علایم رينيت آلرژيك صورت گرفت. براي هر فرد تحت مطالعه، پرسش‌نامه‌اي شامل سن، جنسيت، نوع رينيت آلرژيک، وجود عامل خطرساز براي آلرژي، شدت و تكرر علایم باليني تكميل گرديد
Image is not available
تست IgE برای بررسی میزان حساسیت (آلرژی)
 هپاتیت چیست؟  هپاتیت، التهاب کبد است. التهاب باعث درد و تورم خواهد شد.عوامل ایجاد کنندهٔ هپاتیت متعدد هستند. هپاتیت عمدتاً توسط یکی از 6 ویروس هپاتیتی ( E,D,C,B,A یا G ) ایجاد میشود. عامل ایجاد کنندۀ هپاتیت هر چه که باشد باعث التهاب کبد خواهد شد و کارکرد آن را مختل خواهد کرد. فقدان خونرسانی به کبد، سم، اختلالات خودایمنی، مصرف افراطی الکل، آسیب به کبد و مصرف بعضی داروهای خاص نیز میتواند باعث هپاتیت شود. با احتمال کمتر، عفونتهای ویروسی مثل منونوکلئوز و سایتومگالویروس نیز میتواند باعث هپاتیت شود.
Image is not available
یکم تا هفتم آبان هفته اطلاع رسانی هپاتیت | هپاتیت چیست؟
سرطان مثانه در بین زنان و مردان در سرتاسر جهان شایع است وtransitional cell carcinoma (TCC)  بیش از 90% تومورهای اولیه مثانه را تشکیل می دهد. در حال حاضر بیش از 70% موارد این بیماری، به صورت غیرتهاجمی به عضله است ولی میزان عود آن زیاد است و ممکن است در بیماران به صورت muscle invasive یا متاستاز ایجاد شود.
رایج ترین
Image is not available
UBC® Rapid جهت تشخیص سرطان مثانه
Arrow
Arrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider
 

تلفن های تماس :

031-33628844 / 031-33628855

فرم تماس با ما info@boalilab.ir

ساعات کار


همه روزه ساعت 7 الی 21
روزهای تعطیل به زودی...
.

آدرس


خمینی شهر - خیابان بوعلی - روبه روی پیش دانشگاه عسگری - آزمایشگاه بوعلی سینا