آزمایشگاه پاتوبیولوژی
بوعلی سینا
Image is not available
Image is not available
آزمایش پرولاکتین (Prolactin) چیست؟
عملکرد ابتدایی‌ هورمون پرولاکتین در زنان، کمک به تولید شیر، پس از تولد کودک است. میزان بالای این هورمون در بدن، می تواند منجر به ایجاد تومور غیرسرطانی بر روی غده هیپوفیز شده و سردرد، نقص بینایی، موهای غیرعادی در صورت زنان و اختلال عملکرد جنسی در مردان ایجاد کند.
میزان پرولاکتین با انجام یک آزمایش خون ساده، تشخیص داده می‌شود. این هورمون به وسیله غده هیپوفیز در مغز ترشح شده و تحت عنوانPRL یا هورمون لاکتوژن شناخته می شود. غالبا پرولاکتین در تولید شیر، پس از تولد کودک، به مادران کمک می کند.
این هورمون، در سلامت باروری زنان و مردان مفید است. عملکرد خاص پرولاکتین در مردان هنوز به خوبی شناخته شده نیست.  با این حال، بررسی میزان پرولاکتین، برای اندازه گیری میزان رضایت جنسی در زنان و مردان، مورد استفاده قرار می گیرد. اندازه‌گیری سطح پرولاکتین ، سایر مشکلاتی که به وسیله اختلال در میزان این هورمون ایجاد شده اند را نیز آشکار می‌کند.


دلایل انجام آزمایش پرولاکتین

زنان

ممکن است لازم باشد زنانی که علایم بیماری پرولاکتینوما را دارند، مورد آزمایش قرار بگیرند. پرولاکتینوما، تومور غیرسرطانی بر روی غده هیپوفیز است که مقدار زیادی هورمون پرولاکتین تولید می‌کند.

 
علایم پرولاکتینوما در زنان عبارتند از:

- سردردهای ناشناخته
- نقص بینایی
- گالاکتوریا یا ترشح شیر از پستان‌ها در زمان‌هایی غیر از تولد یا شیردهی کودک
- درد یا ناراحتی حین فعالیت جنسی
- رشد غیرعادی موهای بدن و صورت
- آکنه‌های غیرعادی

آزمایش پرولاکتین، معمولا برای افرادی که به پرولاکتینوما مبتلا هستند، جهت  بررسی پاسخ‌دهی تومور به درمان انجام می‌شود. به علاوه، در‌ صورتی‌که مشکل ناباروری یا قاعدگی‌های نامنظم داشته باشید، لازم است آزمایش پرولاکتین را انجام دهید. این آزمایش میتواند احتمال سایر مشکلات غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس را رد کند.


 
مردان

در صورت مشاهده علایم بیماری پرولاکتینوما، ممکن است مردان نیز به انجام آزمایش پرولاکتین نیاز داشته باشند. 


علایم پرولاکتینوما در مردان عبارتند از:

- سردردهای ناشناخته (غیرعادی) 
- نقص بینایی
- کاهش تمایل جنسی یا مشکلات باروری
- اختلال عملکرد جنسی
- کمبود غیرعادی موهای بدن و صورت


 
آزمایش پرولاکتین برای موارد زیر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد:

- بررسی اختلال عملکرد بیضه‌ها یا اختلال عملکرد جنسی 
- رد احتمال وجود مشکلات غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس


 
افزایش میزان پرولاکتین 

معمولا پایین بودن میزان هورمون پرولاکتین، در مردان و زنان، باعث نگرانی نیست. گرچه بسیاری از موارد بالا بودن میزان پرولاکتین، هیپرپرولاکتینمی  خوانده می‌شود و می‌تواند مسائل مهم تری را نشان دهد. لازم به ذکر است که حدود 10 درصد از جمعیت، به هیپرپرولاکتینمی مبتلا هستند. بالا بودن میزان پرولاکتین در دوران بارداری و در دوره مراقبت از کودک (پس از تولد او) امری طبیعی است. با این حال، هیپرپرولاکتینمی ممکن است به دلیل بی‌اشتهایی عصبی، بیماری‌های کبد، کلیه و کم‌کاری غده تیروئید ایجاد شود.

کم‌کاری تیروئید می‌تواند منجر به بزرگ‌ شدن غده هیپوفیز شود که البته با درمان با جایگزین کردن هورمون تیروئید قابل‌درمان است.
همچنین میزان بالای هورمون پرولاکتین می‌تواند به وسیله غده هیپوفیز ایجاد شود. البته این تومورها با درمان پزشکی یا عمل جراحی، قابل‌درمان هستند.
️آزمایش های تشخیص طبی کلیه ها گاه برای بررسی وضعیت سلامت کلیه ها الزامی است. آزمایش کلیه نشان می دهد کلیه چقدر کار می کند.در بررسی های دوره ای برای بیماریابی کلیوی به آزمایش های زیر نیاز داریم:
Image is not available
بیماری های مزمن کلیوی
میکروبیوم های روده در کیفیت خواب نقش دارند
یافته ها نشان می دهد باکتری های روده با کمک به ایجاد پیام رسان های شیمیایی مهم در مغز نظیر سروتونین و دوپامین بر الگوی عادی خواب تاثیر می گذارند.
Image is not available
تاثیر میکروبیوم ها بر کیفیت خواب
دستگاه گوارش، یکی از مهمترین بخش های بدن است که سلامت آن نقش بسیار مهمی در لذت بردن از زندگی دارد. بیماری های بسیاری وجود دارد که سلامت این عضو مهم بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.برآنیم که در این پست و پست های آتی، به بررسی مهمترین تست هایی که به بررسی سلامت دستگاه گوارش در مقابل انواع سرطانها و عفونت ها و... اختصاص دارد، بپردازیم.
Image is not available
بررسی صحت عملکرد دستگاه گوارش
هورمون رشد ( سوماتوتروپين ) بوسيله سوماتوتروفها ترشح مي شود که قسمت عمده اي از ساختمان هيپوفيز قدامي را شامل ميگردد .
هورمون رشد در انسان از يک زنجيره پلي پپتيدي با 191 آمينواسيد به همراه دو پيوند دي سولفيد درون زنجيره اي است .
نيمه عمر هورمون gh در پلاسما 20 الي 30 دقيقه است .
Image is not available
تفسیر هورمون رشد (GH)
آزمایش آنالیز اسپرم معمولاً اولین آزمایشی است که برای بررسی احتمال ناباروری در مردان انجام می‌شود. در آزمایش آنالیز اسپرم، علاوه بر میزان مایع منی تولیدشده توسط مرد، کمیت و کیفیت اسپرم نیز در نمونه‌ی مایع منی بررسی می‌شود. در این مطلب با نحوه‌ی انجام این آزمایش و موارد لزوم انجام آن آشنا خواهید شد.
آمادگی لازم پیش از انجام آزمایشاگر پزشک برای شما آزمایش اسپرم تجویز کرده است باید به آزمایشگاهی که امکان انجام این آزمایش را دارد مراجعه کنید. مایع منی شما در آزمایشگاه جمع‌آوری می‌شود و مورد بررسی قرار می‌گیرد. پیش از مراجعه به آزمایشگاه
Image is not available
آزمایش آنالیز اسپرم و بررسی ناباروری در مردان
آلفافتوپروتین گلیکوبروتینی با 590 اسیدآمینه است که توسط کیسه زرده،سیستم گوارش و کبد جنین ساخته شده و پروتین اصلی دوران جنینی است.از نظر فیزیکی و شیمیایی شبیه آلبومین است.
مفدارAFPدر سرم جنینی در هفته 12 تا 14 حاملگی به حداکثر خود یعنی حدود 3میلی گرم بر میلی لیتر می رسد.از میزانAFPبعداز تولد کاسته شده و در یکسالگی به مقدار بالغین یا حدود 1 نانوگرم برمیلی لیتر می رسد.از اندازه گیریAFP در سرم یا مایع آمونیون خانم حامله به عنوان آزمون غربالی نفص لوله عصبی باز جنینی استفاده می شود.
Image is not available
آزمایش آلفا فتو پروتین a-Fetoprotein AFP
عملکرد ابتدایی‌ هورمون پرولاکتین در زنان، کمک به تولید شیر، پس از تولد کودک است. میزان بالای این هورمون در بدن، می تواند منجر به ایجاد تومور غیرسرطانی بر روی غده هیپوفیز شده و سردرد، نقص بینایی، موهای غیرعادی در صورت زنان و اختلال عملکرد جنسی در مردان ایجاد کند.
Image is not available
آزمایش پرولاکتین (Prolactin) چیست؟
Arrow
Arrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider
 

تلفن های تماس :

031-33628844 / 031-33628855

فرم تماس با ما info@boalilab.ir

ساعات کار


همه روزه ساعت 7 الی 21
روزهای تعطیل به زودی...
.

آدرس


خمینی شهر - خیابان بوعلی - روبه روی پیش دانشگاه عسگری - آزمایشگاه بوعلی سینا